Martti Raide (s. 1965) alustas klaveriõpinguid 1972. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajaks oli Ell Saviauk. Tšehhi linnas Ústí-nad-Labem toimunud noorte pianistide konkursil pälvis Martti Raide 1980. aastal esikoha. Aastail 1983-1990 õppis ta Tallinna Konservatooriumis (nüüdne Eesti Muusikaakadeemia) prof. Bruno Luki klaveriklassis, jätkas õpinguid EMA magistratuuris saateklassi erialal prof. Vilma Mallese juures ja kaitses 1997. aastal muusikamagistri kraadi tööga klaveripartii faktuurist Robert Schumanni vokaalkammerloomingus. Samal aastal viibis ta Eesti Richard Wagneri Ühingu stipendiaadina Bayreuthis.

Martti Raide on saanud mitmeid parima kontsertmeistri preemiad, sealhulgas Tiit Kuusiku nimelisel lauljate võistlusel Tallinnas (1995) ja Aleksandr Dombrovski nimelisel keelpillimängijate võistlustel Riias 1998. ja 1999. aastal.

Käesoleval ajal töötab Martti Raide pedagoogina EMA kammermuusika osakonnas ning Tallinna Muusikakeskkoolis, kus ta on ka klaveriosakonna juhataja. Aastast 1998 on ta Eesti Richard Wagneri Ühingu esimees.

Peale kõrgkooli lõpetamist tegutseb Martti Raide aktiivselt kammermuusikuna. Tema osalusel on esiettekandes kõlanud enam kui 20 Eesti helilooja uudisteost, autoriteks Ester Mägi, Lepo Sumera, Raimo Kangro, Tõnu Kõrvits, Mirjam Tally, Mart Siimer, Rauno Remme, Urmas Lattikas jt. 2002. aasta aprillis ilmus tal koostöös Villu Valdmaaga CD-plaat "20. saj. Eesti vokaalkammermuusika".

esilehele üles tagasi