Lauri Väinmaa (s. 1961) on õppinud Tallinna konservatooriumis (nüüdne Eesti Muusikaakadeemia) professor Bruno Luki klaveriklassis ning Lev Vlassenko ja Mihhail Pletnjovi juures Moskva konservatooriumis, mille lõpetas 1985. aastal. Hiljem täiendas ta end Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias Christopher Eltoni juhendamisel. Konsultatsioone on ta saanud ka Alfred Brendelilt.

Väinmaa on võitnud preemiaid rahvusvahelistel konkurssidel Suurbritannias, Ameerika Ühendriikides jm. Ta on esinenud soolokontsertide ja orkestritega Inglismaal, Saksamaal, Hollandis, Rootsis, Soomes, Poolas, Venemaal ja Balti riikides. Väinmaa on osalenud rahvusvaheliste klaverikonkursside Roma '95, Jyväskylä '96 ja rahvusvahelise kammermuusikakonkursi Caltanissetta '98 žüriis. Ta on Tallinna rahvusvahelise pianistide festivali "Klaver" kunstiline juht.

Väinmaa on musitseerinud Eri Klasi, Peeter Lilje, Arvo Volmeri, Roman Matsovi, Andrei Boreiko, Mats Liljeforsi jt. taktikepi all. Ta mängib klaveritrios koos Andrus Haava ja Henry-David Varemaga.

Väinmaa repertuaar ulatub Bachist Schnittke ja Pärdini. Suurematest töödest võib nimetada 1993/94 kontserdihooajal ette kantud seitsmest kontserdist koosnevat tsüklit "Beethoveni 32 klaverisonaati", 1994/95 esitas Väinmaa neljast kontserdist koosneva tsükli "Tulevikusillad". Mõlemad hiigelettevõtmised leidsid hea vastukaja kriitikutelt ning suure tunnustuse muusikaavalikkuselt. Hooajal 2001/02 esitas Väinmaa Pärnu Linnaorkestriga tsüklina kõik Beethoveni klaverikontserdid.

BBC on salvestanud Lauri Väinmaa esituses kogu Pärdi klaveriloomingu. Pianist on sisse mänginud neli CDd firmale Warner Classics (Urmas Sisaski "Tähistaeva tsükli", valiku eesti nüüdisheliloojate klaveriloomingust ning plaadi "Eesti klaverikontserdid" Lemba, Tubina ja Sumera teostega). Tema repertuaari kuulub ka kogu Alfred Schnittke ja Uus-Viini koolkonna heliloojate klaverilooming.

Lisaks kontserttegevusele õpetab Lauri Väinmaa Eesti Muusikaakadeemias ja viib regulaarselt läbi meistrikursusi Inglismaal, Soomes, Hollandis ja Eestis.

esilehele üles tagasi