29.12.2016


23.01.2012 ilmus Anna Klasi 100. sünniaastapäeva puhul digipakk (DVD + raamat) "Maestra Anna Klas 100. Meenutusi" eesti ja inglise keeles, kõva köide, 128 lk.  DVD (1' 45`' ) sisaldab soolopalu, klaveriduot Bruno Lukiga ja kaks klaverikontserti orkestriga poja dirigeerimisel.


Mälestusteraamatu on koostanud Ada Kuuseoks, meie nimekas pianist ja pedagoog, kes oli Anna Klasi õpilane Tallinna Muusikakoolis 1955-1959 ning lõpetas ka Tallinna Riikliku Konservatooriumi Anna Klasi käe all 1964. aastal. 

Raamatus on mälestusi Anna Klasi õpilastelt, kolleegidelt ja ansamblipartneritelt ning tuntud dirigendiks sirgunud pojalt Eri Klasilt. Koos samuti Ada Kuuseoksa koostatud DVD-ga on see muljetavaldav meenustekogum sõnas, helis ja pildis.


Anna Klas sündis 23. jaanuaril 1912 Riias. Lõpetas Tallinna Konservatooriumi 1931. aastal Sophie Heinrichsi klassis, täiendades end Berliinis Kõrgemas Muusikakoolis Leonid Kreutzeri juures. Avalikke esinemisi alustas ta 1936. aastal Eestis, oli hästi tuntud juba enne Teist Maailmasõda. Sõda viis ta koos poeg Eriga N. Liidu tagalasse, kus 1942. aastal sai alguse tema ja Bruno Luki klaveriduo. Duo oli väga populaarne ja kuulus parimate hulka kogu N. Liidus, neile kirjutati arvukalt uusteoseid ja seadeid, mida peamiselt Bruno Lukk ka ise tegi. Nii said nad tutvustada kõikjal klassika kõrval eeskätt ka eesti muusikat. Duo andis viimase kontserdi 1985. aastal.


Maestra märkimisväärne pedagoogitöö möödus Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, Tallinna Muusikakoolis, ka Tartu Heino Elleri nim Muusikakoolis ning Läti Riiklikus Konservatooriumis Riias.


esilehele üles tagasi